niedziela, 14 lipca 2013

Rzeczpospolita i Wprost najcześciej cytowane

Najbardziej opiniotwórczym dziennikiem pozostaje Gazeta Wyborcza. 

W maju zdecydowanym liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Rzeczpospolita (290). Najczęściej przytaczano wyniki czternastej edycji rankingu szkół wyższych, który dziennik przygotowuje wspólnie z miesięcznikiem Perspektywy.

 Popularną publikacją był też wywiad z mecenasem Rafałem Rogalskim (byłym pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego), w którym powiedział on m.in., że „katastrofa smoleńska była zwyczajnym wypadkiem lotniczym”. Wywiad stał się powodem, dla którego rzecznik dyscyplinarny stołecznej palestry podjął postępowanie wyjaśniające wobec mec. Rogalskiego. 
Często cytowano także fragmenty innych wywiadów opublikowanych na łamach Rzeczpospolitej, m.in. wywiad z byłym liderem LPR Romanem Giertychem (z 17 maja) oraz z Jarosławem Gowinem (z 24 maja). Przytaczano też informacje Rzeczpospolitej dotyczące Władysława Serafina, który według dziennika miał w ciągu czterech lat przelać na swoje konta 3 mln zł z dotacji z ministerstwa rolnictwa.

Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza (205), na trzecim uplasowała się Polska The Times (75). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (67), Fakt (54), Przegląd Sportowy (48), Dziennik Gazeta Prawna (44), Puls Biznesu (43), Gazeta Polska Codziennie (30), Nasz Dziennik (26), Parkiet (7) oraz Metro (3).

Wśród tygodników ogólnopolskich pierwsze miejsce zdecydowanie zajęło Wprost (149), głównie za sprawą ujawnionej przez ten tygodnik tzw. „afery zegarkowej” (w publikacji „Nowak - złote dziecko Tuska” z końca kwietnia). Sprawa ministra Nowaka i jego rzekomych, koleżeńskich kontaktów z biznesmenami, którzy zarabiają na kontraktach z państwowymi firmami i doradzają PO, była jednym z najczęstszych tematów w polskich mediach. 
Rozgłos zyskała także wypowiedź Henryki Krzywonos dla Wprost, w której stwierdziła, że prawdziwym mózgiem strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. był Bogdan Borusewicz. 

Drugie miejsce zajęła Polityka (85), a trzecie przypadło tygodnikowi Newsweek Polska (48). Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (358). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (326), na trzecim zaś Polska The Times (84). 
Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (153). Nazwa dziennika pojawiała się wielokrotnie w kontekście akcji „Orzeł może”, którą Gazeta i radiowa Trójka organizowały z okazji Dnia Flagi (pod patronatem Prezydenta RP). Wydarzenie licznie komentowano, jednak były to głównie opinie negatywne.


Metodologia

Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediachw okresie od 1 do 31 maja 2013 r., w których cytuje się i powołuje na badane media.



                                                                                                                              

Źródło: Newton Media 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz









ANGIELSKI - PAKIET STARTOWY
DLA POCZĄTKUJĄCYCH: