czwartek, 28 lutego 2013

Amazon Kindle 5 – wzór do naśladowania

Jeśli trafiłeś na tę stronę, to zapewne jesteś zainteresowany czytnikami e-booków. Przyda ci się więc garść informacji dotyczących najpopularniejszych na rynku czytników. W tym krótkim tekście postaramy się dokładnie omówić najpopularniejszy model na świecie.

Amazon Kindle 5 charakteryzuje się on dobrym stosunkiem jakości do ceny, ale niestety z powodu braku przedstawicielstwa firmy Amazon w Polsce, jego ceny są u nas mocno zawyżone (co nie oznacza, że Kindle się nie opłaca, wręcz przeciwnie, to bardzo dobre urządzenie).


Charakteryzuje się on 6 calowym ekranem wykonanym w technologii Pearl o rozdzielczości 800 na 600 pikseli, co w zupełności wystarcza i 2 GB wbudowanej pamięci (to dość na tysiące książek). Formaty tekstu jakie obsługuje kindle to: Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX. Rzuca się w oczy brak popularnego w e-księgarniach formatu EPUB, co z resztą nie dziwi, bo przecież Amazon nie zamierza promować konkurencyjnych rozwiązań. Działanie urządzenia i jego łatwość obsługi można uznać za bardzo dobre. Menu jest banalnie proste w obsłudze (w zasadzie jest ono zbędne, bo książki można czytać nie zmieniając żadnych ustawień, więc nie przeszkadza to, że czytnik nie potrafi się z nami komunikować po polsku).

Strony zmienia się przyciskając przyciski po bokach urządzenia (z obu stron są po dwa, odpowiadające za zmianę strony do przodu i do tyłu), które są wygodnie umieszczone, jeśli czytamy trzymając czytnik pionowo. Gdy trzymamy go poziomo, co jest wygodniejsze, przyciski nie są wcale „pod ręką”.

Jeśli chodzi o komfort przeglądania PDF, co często jest bolączką czytników e-booków, to nie jest najlepiej. Kindle nie pozwala na płynną regulację stopnia powiększenia obrazu w tych plikach (dostępne są tylko ustawienia „dopasuj do ekranu, 150%, 200%, 300% i oryginalny rozmiar, więc w części plików tekst jest za mały, a po powiększeniu jest troszkę za duży i nie mieści się na ekranie. Wybór obszaru do powiększenia nie jest płynny, przez co nie da się czasami ustawić widoku na sam tekst, bez marginesów. Wszystkie problemy da się jednak łatwo rozwiązać, konwertując pliki do na przykład formatu MOBI. Poza tym PDF i tak niezbyt nadaje się do e-booków i zawsze lepiej jest nabywać książki w innych, przeznaczonych do tego formatach.

Jak widać więc, Kindle 5 to całkiem zwyczajne, ale i rzetelne urządzenie. Potrafi zrobić wszystko to, czego wymaga się od czytnika z tej półki cenowej, ale nie zapominajmy, jaka firma za nim stoi i co ona reprezentuje. Kindle współpracuje z największą na świecie księgarnią i bezpośrednio z poziomu czytnika można przez wbudowane wi-fi połączyć się z nią i kupować książki (niestety głównie po angielsku).

Drugą niepowtarzalną cechą Kindle, jest prostota jego obsługi. Nie trzeba nawet ręcznie podłączać go do komputera i kopiować plików jak na pendrive (co zresztą jest możliwe), wystarczy wysłać książkę emailem, na adres swojego konta na Amazonie, a czytnik sam ją pobierze, przekonwertowaną na odpowiedni format, jeśli tylko znajduje się w zasięgu sieci wi-fi.  Wersja Kindle 5 od 4 różni się tylko kolorem obudowy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz









ANGIELSKI - PAKIET STARTOWY
DLA POCZĄTKUJĄCYCH: